Digiraadio

Digiraadio

Mis toimub?

Levira koos ringhäälinguteliidu ja raadiojaamadega testib digitaalse raadiosignaali edastamise lahendusi ja võimalusi Eestis. Pilootprojektina käivitatakse digiraadio saatjad Tallinna Teletornis ja aasta lõpuks ka Koeru ja Pehka saatejaamades. DAB+, ehk digiraadio signaali vastuvõtmiseks on vaja seadet, millel on DAB+ vastuvõtuvõimekus. Enamustel uuematel autodel on DAB+ vastuvõtu võimalus olemas ja seega keskendub testimine just põhimaanteedele Eestis. Tallinn – Narva maanteel on võimalus testida samasagedusega saatjapiirkonnas raadioprogrammi toimimist ja saatejaamade vahelisi ühendusi. Tallinn – Tartu maanteel, on võimalik testida erisageduste omavahelist koostööd, ehk kuidas toimub raadiotes vastuvõtusignaali üleandmine ühelt saatjalt teisele.

Mis teisiti kui aastal 2000?

Viimati testiti digitaalraadio edastamist Eestis juba aastal 2000. Sellest ajast alates on aga tehnoloogia palju arenenud ja uus standard, millele viitab + märk DAB järel, on paremate veaparanduse lahendustega, uudsete pakkimis meetoditega, mis võimaldab kvaliteetsemat heli vastuvõtjatesse saata ning ühe saatja kaudu on võimalik rohkem kui 10 raadio programmi edastada. Varasemalt oli see number 4-6.

Kes osalevad testimises?

Testimise etapis edastatakse digiraadio võrgus 12 kuni 18  raadioprogrammi ja kõikidele raadiojaamadele anti võimalus ka testimises osaleda. Seega nimekiri muutub ja täieneb jooksvalt.

08.12.2022 seisuga on eetris järgmised raadiojaamad Tallinna Teletorni saatjast:

Raadiojaam Veaparandus Modulatsioon Heli kodeering Bit-rate kbps 
ELMAR EEP 3-A DQPSK AAC HE V1 64 sh. metadata 6 
DFM EEP 3-A DQPSK AAC HE V1 64 sh. metadata 6
KUKU EEP 3-A DQPSK AAC HE V1 64 sh. metadata 6 
MYHITS EEP 3-A DQPSK AAC HE V1 64 sh. metadata 6 
NARODNOE EEP 3-A DQPSK AAC HE V1 64 sh. metadata 6 
DUO EEP 3-A DQPSK AAC HE V1 64 sh. metadata 6 
STAR EESTI EEP 3-A DQPSK AAC HE V2 64 sh. metadata 4 
KLASSIKARAADIOEEP 3-A  DQPSKAAC HE V2 88 sh. metadata 16
DUO72EEP 3-A DQPSKAAC HE V1 72 sh. metadata 8
DUO88EEP 3-ADQPSKAAC HE V188 sh. metadata 8 

Lisaks osalevad testimises ka erinevad tehnoloogiapartnerid.

Vastuvõtjad

DAB+ signaali vastuvõtu võimekusega seadmeid leiab elektroonikapoodides ja neid on erinevas hinnaklassis. Uuematel autodel, mis on Euroopa Liidus müüdud, on DAB+ võimekus juba kohustuslik ja seega leiate sõiduki menüüst ka DAB (Digital Audio Broadcast) valiku.

 • Leviala kaart – (planeeritav modelleeritud leviala)
  • Tallinnas ja Pehkas edastatakse signaali kanalil 10A
  • Koerus edastatakse signaali kanalil 7A

Leviala kaart on arvutuslik ning hetkel ei anna reaalset pilti vastuvõtu kvaliteedist. Kohe kui on tehtud esimesed leviala mõõdistused, lisame ka reaalsele olukorrale vastava kaardi.

Tulevik ja edasised sammud

Tehnoloogia testimiseks planeeritud aeg on kuni üheksa kuud. Selle aja jooksul on võimalik erinevates ilmastikutingimustes ja olukordades testida signaali leviala ja kvaliteedi näitajaid. Samuti testitakse selle aja jooksul erineva helikvaliteedi parameetreid, et leida parim võimalik seadistus. Samuti ootame tagasisidet kuulajatelt, et milline on teie kogemus. Kogu selle info baasil koostatakse lõppraport, mis on aluseks võimaliku kogu Eestit katva digiraadio leviala ehitamiseks.

KKK

 • Kas FM läheb kinni?
  • Eestis ei ole plaanis FM sagedusi sulgeda lähima kümne aasta jooksul. Kõik täna kodudes ja autodes olevad vastuvõtjad toetavad FM vastuvõttu ning ka Eesti kriisikommunikatsioon sõltub FM raadio toimimisest.
 • Kus ma saan digiraadio signaali kuulata?
  • Vaata leviala kaarti. Autoga sõites on digiraadio kuulatav Tallinnast Rakvereni ning Tallinnast Põltsamaani.
 • Kuidas ma saan digiraadiot kuulata
  • Vaja läheb DAB+ signaali vastuvõtu toega seadet. Toa raadio hinnad on vahemikus 50-100EUR. Euroopa Liidus, peale 20.detsembrit 2020 müüdud autodes on üldjuhul DAB+ vastuvõtuvõimekus olemas.

Info täieneb testi jooksul jooksvalt.