Salvestamine

Nutiteleris telesaadete salvestamine

Kõikide tuntumate tootjate, nagu LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp ja Sony, kõik keskklassi (6. ja 7. seeria) ja kõrgklassi (8. ja 9. seeria) telerid on SmartTV omadustega. See tähendab, et kõik mudelid, mis neisse klassidesse kuuluvad, on suutelised salvestama telejaamade saateid. Kui võrrelda veel 2013. aasta erinevate telerite mudeleid, siis kindlasti puudub salvestamise võimalus 3. ja 4. seeria telerites ning mõningate eranditega ka 5. seerias.

Erinevad tootjad tähistavad küll seda salvestamise võimalust erineva lühendiga, kuid nähes teleri reklaamis, müüa või tootja kodulehel lühendit PVR (personal video recoder) või DVR (digital video recoder), Time Maschine (LG), võib 100% kindel olla, et antud teleri mudeliga saab telesaateid salvestada.

Salvestamiseks vajalik mäluseade, ehk kõvaketas

Teleritel on küll tehniline võimekus telesaateid salvestada, kuid puudub piisvalt suur sisseehitatud mäluseade, millele salvestada. Ühes on kõik teleritootjad nüüdseks kokku leppinud – salvestavaks meediaks on USB-ühendusega kõvaketas (USB HDD), mis ühendatakse teleri USB-liidesesse. Tavaliselt on teleril kaks või enam USB-liidest, kuid vaid ühele neist on lisatud kirje HDD ja just seda USB-liidest kasutada tulebki (enamasti USB1 pesa). Selline liides tagab, et kõvaketas saab telerist piisavalt voolu, et tööks vajalik voolu oleks olemas. Teine või teised teleri USB-liidesed on sobivad vaid USB-mälupulga ühendamiseks.

Minimaalsed tingimused kõvakettale on tootjate poolt ette kirjutatud. Kindlasti ei pea otsima kõvaketast, mis kannab sama tootja logo, nagu teleri esipaneelil ilutseb. Sobivad kõikide teiste tootjate kõvakettad, millel mahtu vähemalt 250 GB ning ketta pöörlemiskiiruseks 5400 p/min.

Kõvaketta esmasel teleriga ühendamisel leiab teler automaatselt kõvaketta üles ning pakub välja, et vormindab selle ketta salvestamiseks. Ühtlasi krüpteeritakse ketas vaid selle sama teleriga ühtesobivaks (osade telerite puhul ka kogu muu ketta sisu kustutatakse). Selline teleripoolne isetegevus on vajalik ning 100% kooskõlas telesaadete ja filmide omanike nõudmistega, et vältida ebaseaduslike koopiate levikut. Seda kõvaketast saab küll ühendada arvuti või mõne muu teleriga, aga sinna telerist salvestatud meediat ei suuda ükski teine seade maha mängida.

Sobiva kõvaketta võid valida ka Digilevi TasutaTV partneri pakkumiste seast.

Kuidas oma nutiteleriga salvestada?

Üheks oluliseks muutuseks digilevile üleminekul oli elektroonilise telekava (electronic program guide, EPG) lisandumine edastatavasse signaali. Kui siiamaani pidi kasutaja seadistama oma videomaki või salvestava DVD-mängija salvestama täpselt käsitsi seadistatud ajakava alusel, siis EPG abil on võimalik salvestamise valimine otse telekavast.

Teleris tuleb avada vastava telejaama telekava, liikuda soovitud saate või filmi peale ja see teleri puldi abil määrata salvestuvaks. EPG muudab salvestatavate telesaadete valimise lihtsaks ning mugavaks ning võimaldab seeläbi kasutajal ilma paberil trükitud telekavast järge hoides oma valikuid teha. Lihtsus ja mugav võimaldavad vaatajal oma telerit rohkem ära kasutada, lubades saateid vaadata siis, kui selleks on aega. Ning lubades elada oma elu, mitte olla sõltuvuses telekavast.

Salvestuste vaatamiseks tuleb lihtsalt avada SmartTV menüü, leida sealt meedia nimekirjast kõvaketas, liikuda soovitud saatele ning alustada vaatamist. Ja mis kõige tähtsam – järelvaatamisel on võimalik kerida saadet rikastavad reklaamid kiirelt edasi, nii et kogu aeg kulub vaid saate vaatamiseks.

Salvestuse maht sõltub edastatava telejaama signaali striimist, rusikareegel on, et ühe tunni salvestamine võta umbes 1 GB kõvaketta mahtu.

Pane saade pausile

Lisaks pakuvad kõik salvestavad telerid võimalust panna telesaade pausile. Seda sama teleriga ühendatud kõvaketast, mis igapäevaselt on kasutuses salvestusmeediana, saab kasutada hetkel jooksva saate pausile panemiseks. Vajutades teleripuldil PAUS-nupule alustab teler saate salvestamist kõvakettale. Rahvusvaheliselt kutsutakse sellist tegevust „Time Shift“, Eestis on kasutusel termin „ajamasin“.