• Vastab spetsialist: mida silmas pidada antenni ja digiboksi osas, et näha TV3 ka pärast 12. augusti võrgumuudatust?

    25. August 2015

    _02A1068

    Kuna pärast 12. augustil toimunud TV3 võrgumuudatust on veel üksjagu neid, kes selle kanali signaali kätte ei ole saanud, toome siin all meie lõppseadmete spetsialisti vastused, mis loodetavasti on abiks signaali leidmisel ja/või selle parandamisel. Kõikide jooksvate küsimuste puhul võib kirjutada meie kasutajatoele tasutatv@levira.ee (pange kirja ka oma telefon) või helistage meie kasutajatoele numbril 680 4040.

    1. Millist antenni soovitada TV3 vaatamiseks linnas ja millist maapiirkondades, kaugemal saatjast?
    Antenn tuleb valida sõltuvalt asukohast levialas. Ehk mida kaugemal asute saatvast mastist, seda parema võimendusega peab olema antenn. Igal juhul soovitame eelistada välisantenni toaantennile, seda isegi saatemasti läheduses. Kuni 15km kaugusel piisab tavaliselt kõige lihtsamast logoperioodilisest antennist või sellega sarnasest – kliki siia ja vaata. Saatjast kaugemal kui 15km tuleks valida võimekam ehk yagi tüüpi antenn – kliki ja vaata. Levi äärealadel või keerulistes asukohtades (saatja suunal on ees kõrge mets, majad jne), tuleks valida suure võimendusteguriga yagi antenn – vaata siia.

    2. Millal tasub hankida võimendiga antenn?
    Antennivõimendit kasutatakse üldjuhul signaalitugevuse tõstmiseks. Kui sisendsignaal antennist on kehva kvaliteediga (häiretega), siis võimendi lisamine ahelasse tulemust ei paranda, pigem vastupidi.  Võimendi võib osutuda vajalikuks, kui on soov jagada antennisignaali mitme vaatamiskoha vahel ja kompenseerida pikkadest ühenduskaablitest tingitud signaali sumbuvust.

    3. Mis rolli mängib 4G või nn Kõu-filter?
    Õhu kaudu levivad Kõu interneti ühendus (ehk CDMA) ja 4G mobiililevi (ehk LTE) töötavad Digilevile lähedastel sagedustel ja seetõttu võib nende signaal segada Digilevi vastuvõttu. Kõu ja 4G põhjustatud häiretest vabanemiseks tuleb kasutada spetsiaalseid Kõu (CDMA) ja 4G (LTE) filtreid. Tasub tähele panna, et mõnedel uuetel antennidel on need filtrid juba sisse ehitatud.

    4. Kui suurt rolli mängib antenni täpne suunamine? Kas tulemust saab kuidagi testida?
    Antenn tuleb suunata lähima TV3 saatja suunas (vt tabel all). Viies vastuvõtuseade (digiboks või digiboksiga teler) käsitsiotsingu režiimi, kui ekraanil kuvatakse sisendsignaali parameetreid, saab häälestada antenni parimale vastuvõtule ehk  leida maksimum signaalitugevusele ja kvaliteedile. Käsitsiotsinguks vajalikud saatjate sageduskanalid ja selle vastavad kesksagedused leiad tabelist – vaata siia. Samuti peab silmas pidama, et mõned TV3 saatjad edastavad signaali nn vertikaalse polarisatsiooniga (Kärdla, Narva, Tallinnas Kristiina tn 15 asuv mast ning Tartu linnas asuv Soinaste mast) – nende puhul tuleb antenn keerata nii, et selle vardad oleksid maapinna suhtes vertikaalselt; vaata allolevat joonist.

    horvert

    5. Mida digiboksi puhul silmas pidada? Kust leiab reeglina algseadete taastamise valiku?
    Kui Sa ei leia vastuvõtuseadme menüüst vajalikku funktsiooni nagu algseadete taastamine, automaaotsing vms, siis parim soovitus on lugeda seadme kasutusjuhendit. Seadme lähtestamiseks on vajalik ka PIN kood, milleks on üldjuhul “0000” või “1234”. See võib olla ka mingi kolmas number, kuid alati on see kirjas seadme juhendis. Kui juhend kadunud, otsi juhendit internetist või küsi kauplusest, kust sa selle ostsid.

    6. Kas mõni digiboks ei suudagi TV3 signaali pärast võrgumuudatust näidata?
    Jah, oleme tuvastanud, et Topfield TF7720HTCO (sõltumata tarkvaraversioonist) ei suuda väljaspool Tallinna ja Haapsalu saatjate levipiirkonda TV3 korrektselt näidata. Põhjus on seadme tarkvaras, mis juhindub NIT tabeli informatsioonist ja häälestab ennast koheselt ümber Tallinna/Haapsalu sagedustele. Tegemist on automaatse programmiotsingu funktsiooniga, mis ei ole selles digiboksis korrektselt realiseeritud. Oleme ühendust võtnud digiboksi tootja esindajatega ning loodame, et viga antud digiboksiga saab tootjapoolse lahenduse. Kui selles osas on mingeid uudiseid, anname Sulle sellest teada.
    Teiseks problemaatiliseks digiboksiks on Dbox R101, millega saab küll TV3 vaadata, kuid mis pärast igakordset TV3 (või France24) vaatamist soovib teha uue kanaliotsingu. Ekraanile ilmub “Alustada automaatotsingut? Jah/Ei”. Ühe nupulevajutusega saab teate eest ära. Maaletooja sõnul sellele digiboksile uut tarkvara ei tule.

    7. Mida tähele panna uue digiboksi ostmisel?
    Kuna digibokse on turul üksjagu erinevaid, ei saa me anda üht kindlat soovitust. Selge on see, et vabalevikanalite jaoks piisab ilma kaardipesata digiboksist. Need leiad nt siit, kliki. Täna poodi minnes tasub digiboksi ostu asemel kindlasti eelistada uut telerit, millele on digiboks juba sisse ehitatud.

    Ja kõige lõpuks veelkord: kui antenn on suunatud ja asetatud õigesti, tuleb taastada teleri või digiboksi algseaded ja uuendada kanalid. See kehtib kõikide kohta, kes vaatavad telerit tava-antenniga (sh ZuumTV kliendid). Teiste kanalite nägemiseks ei ole tarvis midagi parandada, värskendada või otsida – need levivad endisel moel ja ulatuses.

    sgk1

    Kliki ja hakka meie sõbraks!